Style Switcher

Renk stili seç

Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı Chrome, FIREFOX, Opera veya Internet Explorer 'a değiştirin.
Plak Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılmalı?

Plak Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılmalı?

Plakların popülerliği neredeyse hiçbir zaman bitmedi. Bir kere plaktan müzik dinlemek sanırım fazlasıyla sevmek için yeterli, ülkemizde hatta dünyada büyük bir sektör plakçılık. Baştan söylemek gerekirse plak pahalı bir zevktir ancak bu plak koleksiyonu yapmak zor demek değildir.

Plaklar bilinen en eski ses depolama aygıtıdır. Kaset, CD, Mp3 gibi depolama birimlerinden farkı tamamen mekanik prensiplerle çalışması ve analok yöntemlerle kayıt yapılmasıdır. Plaklardan diğer ses depolama birimlerine göre daha doğal ve kaliteli müzik dinleme deneyimi sağlar.

Plakları üretildikleri hammaddeye ve devir sayısına göre iki ana grupta çeşitlendirebiliriz.

Taş Plaklar

Bu plaklar üretim malzemesi olarak ham petrol bazlı zift benzeri sert ve kalın bir maddeden imal edilirler. İlk dönem plakların tamamı taş plaklardır.

Vinil Plaklar

Üretimi günümüzde devam eden plak türüdür. Plastik pvc bazlı Vinil malzemeden üretilirler.

Devir Sayısına Göre Plak Çeşitleri: Bu kategorideki plaklar dönüş devrine göre sınıflandırılır.

78’lik Plaklar

Taş plak olarak da bilinen bu plakların günümüzde üretimi yapılmamaktadır. Dakikada 78 tur devir sayısı ile ses elde edilen taş plaklar, gramofon ile veya 78 devir destekli plak çalarlar ile kullanılabilir. Her iki yüzünde de birer şarkı barındırır.

45’lik Plaklar

Bu plakalar dakikada 45 devir ile çalışırlar. Ebat olarak genellikle diğer plaklardan küçüktür, her iki yüzünde birer şarkı barındırır.

33’lük Plaklar

Uzun çalar olarak bilinen bu plaklar dakikada 33.5 devir ile çalışır. Ebat olarak en büyük plaklar 33’lüklerdir. Bir sanatçının albümündeki tüm şarkıları içinde barındırabilir.

25’lik Plaklar

Ülkemizde neredeyse hiç kullanılmamış olan bu plaklar konuşma kaydı yapmak için üretilmiş sonraki dönem bant ve kasetlerin geliştirilmesi ile kullanımdan kalkmıştır.

yorumunuzu paylaşın

Üst